Klikni ovde za pomoć kod unosa

IZRADA I ŠTAMPANJE NALOGA ZA PRENOS

Odabirom ove opcije dobijaš mogućnost popunjavanja i štampanja naloga za prenos pojedinačno. Pošto si odabrao opciju SERVIS / OSTALO/OBRASCI / NALOZI ZA PRENOS, na ekranu ćeš dobiti obrazac naloga koji je spreman za popunjavanje. Strelicama gore - dole, levo - desno možeš šetati po poljima naloga. Prvo polje na nalogu je ime i adresa firme (Lidder sam upisuje naziv i adresu firme u kojoj se nalaziš). Polja se popunjavaju na sledeći način: strelicom dolaziš do željenog polja, pritisneš "Enter", pa zatim napišeš šta želiš, i opet "Enter". Dalji princip popunjavanja je isti.
Opis polja:
Ako u polje "svrha plaćanja" upišeš samo zvezdicu, pa "Enter", Lidder će ti dati spisak svrha oznaka sa njihovim šiframa plaćanja. Iz spiska ćeš odabrati željeni "opis svrhe", kao i "šifra plaćanja", koji će biti upisani u odgovarajuća polja automatski. Kod odabira svrhe dobijaš mogućnost unosa nove ili izmene već postojeće svrhe. Ako u polju za upisivanje komitenta (ime i sedište firme kojoj treba da izvršimo uplatu) ukucaš zvezdicu, dobijaš mogućnost da umesto da pišeš naziv i mesto "ručno", odabereš komitenta iz šifarnika dobavljača na standardan način, i Lidder će automatski upisati naziv i mesto, kao i račun komitenta u odgovarajuća polja. Polje za račun izvršioca uplate je već popunjeno pri ulasku u nalog za prenos, a možeš ga menjati (kao i naziv izvršioca) ako ne radiš nalog za firmu koja je tekuća u Lidderu. Ako firma ima više računa, onda u polju za račun stavi zvezdicu i pritisni enter i dobićeš spisak svih otvorenih računa u toj firmi od kojih možeš odabrati onaj koji ti treba. Polje šifra plaćanja je već popunjeno, ako si uneo opis svrhe plaćanja odabirom iz liste, a ako si "ručno" pisao opis onda treba upisati broj šifre plaćanja. Polje za iznos se popunjava standardno. U polje iznos će biti upisan i iznos ako si komitenta odabrao iz liste. Iznos koji će biti upisan je, ustvari, saldo na kartici tog komitenta koji ti možeš naknadno menjati. Ako u polje iznosa upišeš iznos nula, onda iznos neće biti štampan i tako odštampan nalog se može koristiti za situacije kada se iznos ne zna prilikom štampanja pa se iznos upisuje ručno. Polje za broj računa kome se vrši uplata je, verovatno, već popunjeno, ako si odabrao dobavljača iz liste, a ako nisi, onda ga treba popuniti. Ako je dobavljač izabran iz liste, u polje za unos njegovog tekućeg računa stavi zvezdicu i pritiskom na enter dobićeš spisak svih njegovih tekućih računa (koje si nekada uneo u šifarniku komitenata). Polje 'model plaćanja' je specifično po tome što omogućava da Lidder sam izračuna kontrolni broj za polje pored, ako tu upišeš 97. Ako uneseš neki drugi broj modela plaćanja, onda moraš da znaš i kontrolni broj da bi ga sam upisao u sklopu broja računa po kome se vrši plaćanje. Poslednje polje koje upisuješ je datum naloga. Lidder ti predlaže tekući datum, a ako hoćeš da se na nalogu ne štampa datum, u polje 'datum' stavi neki datum iz prethodne godine.
Ovako ispunjen nalog spreman je za štampanje (sa "P") ili za snimanje (sa "S"), za kasniju upotrebu. Kod štampe na matričnom štampaču može se štampati na dva načina, u zavisnosti da li imaš beskonačne ili pojedinačne naloge za prenos. Ako imaš beskonačne koristićeš taster "P", a ako imaš pojedinačne naloge koristićeš "shift+P" koji posle jednog odštampanog naloga izbacuje celu stranu. Pri snimanju potrebno je upisati i opis naloga, da bi pri kasnijem učitavanju (sa "U") znali o čemu se radi. Brisanje naloga se može izvesti u listi koju dobijaš pri učitavanju. Kad si u listi za odabir, možeš tasterom "B" da obrišeš odabrani nalog za prenos. Izvoz naloga možeš dobiti tasterom "E". Datoteke sa nalozima će se nalaziti na lokaciji "C:\EI\" (ukoliko nema "EI" direktorijuma onda ga moraš pre izvoza napraviti). Iz "EI" lokacije možeš kasnije "uvesti" datoteke sa nalozima iz programa od "Halcom informatike - e-bank" ili "Pexim fx-client". Sa pomenutim tasterom "E" izvozi se nalog u novi paket za elektronsko plaćanje (E-banking).
Ako ti je potrebno da izračunaš kontrolni broj po modelu 97, možeš iz glavnog menija upotrebom tastera "Shift+K". U polje koje ti Lidder daje upiši broj koji želiš, pritisni enter i dobićeš izračunati kontrolni broj za tvoj zadati, a možeš i ući u nalog i tu iskoristiti mogućnost Liddera da izračuna kontrolni broj.
Ovo nije tako komplikovano, kako iz ovog teksta možda izgleda. Probaj da uradiš jedan nalog za prenos i biće ti jasno. Do naloga za prenos možeš doći i direktno iz glavnog menija sa tasterom "V".

Komande koje se koriste pri radu sa nalozima za prenos:

N

Novi nalog za prenos.

S

Snimanje naloga za prenos u listu.

U

Učitavanje naloga za prenos iz liste.

P

Štampanje

X

Horizontalni pomak levo - desno pri štampi.

E

Izvoz naloga za prenos u e-bank.

G

Pridruživanje tekućeg virmana nekoj grupi (grupisanje).

L

Export/Štampanje virmana iz izabrane grupe.

Grupisanje virmana (naloga za uplatu)
Postoje dva načina za izračun vrednosti na grupisanim virmanima i pre početka grupisanja se mora razgraničiti koji je metod koji vam odgovara i prema njemu odgovarati na pitanja u toku grupisanja i štampe grupa:
1. Postavljeni iznos na virmanu korigovan za zadati opšti koeficijent (jedan koeficijent važi za celu grupu) i
2. Jedan iznos procentualno raspoređen na virmane jedne grupe.
Iznos na virmanu korigovan koeficijentom
Pripremi se prvi virman, bez iznosa, pa se pozove komanda „G“ i unese se grupa kojoj će pripadati taj virman. Potom sledi pitanje „Procenat (ako uneseš 0 bićeš upitan za iznos):“ na koje se mora odgovoriti sa 0 kako bi se dobilo sledeće pitanje „Iznos:“ u koji se unosi ukupan iznos koji će biti plaćen, sad ili iz više puta. Kad je to uneto neophodno je koristiti komandu „S“ kako bi se taj virman snimio za kasniju upotrebu; samo tako će biti odštampan kad to bude trebalo.
Komandom „N“ se otvara novi virman koji se popunjava na objašnjen način.
Štampanje grupisanih virmana postiže se komandom „L“, posle čega sledi pitanje za broj grupe koja se štampa. Tada dolazi pitanje „Da li unosiš koeficijent za iznose (D) ili osnovicu za procente (N)?“, na koje se mora odgovoriti sa „D“, u suprotnom će se odštampati virmani bez iznosa. Na pitanje „Unesi koeficijent kojim da množim iznose sa virmana:“ ostavlja se ponuđeno „1.00“ ako se želi ceo iznos, ili se unese npr. „0.50“ ako se želi platiti pola zadatog iznosa (druga polovina idući mesec). Domišljati će napraviti virman npr za mesečno plaćanje zakupa a iznos će staviti u evrima, i kod svake štampe će reći da je koeficijent iznos odnosa dinara i evra (dok ovo pišem iznos koji bih uneo bio bi „115.64“) i tako veoma brzo dobiju pripremljenu uplatnicu bez potrebe za dodatnim preračunavanjem.
Iznos procentualno raspoređen
Procedura unosa je skoro ista kao za prethodni način grupisanja i razlikuje se u nekoliko detalja. Na pitanje „Procenat (ako uneseš 0 bićeš upitan za iznos):“ unosi se procenat koji nosi taj virman, tj. procenat koji će se primeniti na jedan ukupan iznos (iznos koji važi za celu grupu). Ne morate brinuti šta će se desiti ako je zbir procenata vaših virmana manji ili veći od 100%, biće tačno ono što je uneto: ako je zbir unetih procenata jednak npr 80% suma vrednosti tih virmana će biti 80% od zadate vrednosti, isto važi i ako je zbir procenata 120%.
Ne zaboravite da svakom virmanu postavite pripadnost grupi (“G“), kao i da po završetku svakog izvršite snimanje („S“).
Rekli smo da štampa određuje vrednost na virmanu, tako da je ovde na pitanje „Da li unosiš koeficijent za iznose (D) ili osnovicu za procente (N)?“ potrebno odgovoriti sa „N“ nakon čega će se dobiti pitanje „Unesi iznos na koji da primenjujem procente sa virmana:“ gde je potrebno uneti taj ukupni iznos koji će biti raspoređen na sve virmane izabrane grupe.
Vraćamo na zakup prostora u primeru, gde postoje dva zakupodavca od kojih jedan prima 40% a drugi 60% od ukupnog iznosa. Tako treba da podesimo virmane (komandom "G") i kod štampe da u „...iznos na koji da primenjujem procente...“ unesemo ukupan iznos a Lidder će taj iznos rasporediti 40% na jedan i ostatak na drugi vriman.